piątek, 22 lipca 2011

PEKILHUBE

Pekilhube jeden z najbardziej znanych tuż po pawęży i sulicy elementem wyposażenia wojownika/rycerza pruskiego, który najczęściej kojarzy z kulturą pruską za panowania Zakonu Krzyżackiego.
Hełm ten ma cylindryczny dzwon, ostro zwężający się ku górze który przechodzi ostatecznie wyraźny spiczasty szczyt. Za typowe przedstawienie hełmu tego rodzaju uznaje się znaleziska:
-Hełm odkryty na zamku w Toruniu

-Hełm z Berlińskiego muzeum

-Hełm z Mielna z okolic Olsztyna


Podobne hełmy tego typu dostrzega się także na terenach Rusi. Jednak nie nimi będę się obecnie zajmować.
Hełm przez różnych badaczy jest identyfikowany z bałtyjskim kręgiem kulturowym i najczęściej przedstawia się go z pruskimi wojownikami z państwa zakonnego.
Przez wiele lat dyskutowano nad kształtem zasłony do tego typu hełmu, jednak dopiero od niedawno doszło do pewnych wniosków prowadzonych przez badaczy jak i osób z otoczenia polskiego RR. Obecnie zakłada się różne opcje możliwej zasłony, na których opierają się współcześni rekonstruktorzy:

Nagrobek Friedricha von Sachsenhausen z 1400 roku, jest najbardziej znanym przedstawieniem hełmu typu Pekilhube z zasłoną, którą współcześni określają mianem „Kreci Pysk” z zawiasem czołowym.

Drugim przedstawieniem jest niedawno przeanalizowane malowidło z kościoła św. Wawrzyńca w Strzelnikach koło Brzegu.



Na podstawie analizy fresku została stworzona zasłona w kształcie zasłonki z wyciętą w górnej krawędzi szczeliną wzrokową. O to szkic zasłony wykonany na podstawie analizy fresku.

Rekonstrukcja:

Foto: Michał Chometa, Łódzko-wrocławskie "Jerzynki 2010" by DAGOME, Arsenał, Wrocław. Prelekcja n/t metod badawczych historii doświadczalnej.

Wypada też wspomnieć o innych rekonstrukcjach wykonanych przez współczesnych producentów pancerzy, najbardziej znane mi próby rekonstrukcji hełmu są hełmy produkcji Dariusza Nowaka "Hefajsto" (http://www.Hefajsto.pl/) i hełmy produkcji Norwegów http://www.viaarmorari.com/.
 A teraz coś nowego i mam nadzieję, że pomoże to polskiemu RR.

Na zbliżeniach widać doskonale hełm typu pekilhube z zasłoną tzw. "psi pysk" i jak to określił mój znajomy jest to odkrycie, które może rzucić nowe światło na historie hełmu i jak dla mnie osobiście hełm znaleziony na zamku w Toruniu mógł posiadać zasłonę typu psi pysk podobną jak na przedstawionej ilustracji, jest to tak samo dobre rozwiązanie jak zasłona tzw. ”daszkowa” przedstawiona przez innych.
To tyle jak na razie, jeśli ktoś chce podyskutować na ten temat pekilhube to zapraszam na gg z chęcią skonfrontuję moje wnioski z innymi osobami zajmującymi się problematyką tematu pekilhube.
Tak, więc zapraszam do dyskusji i do wstąpienia w szeregi PP:).

1 komentarz:

  1. rozumiem ze nazwa "PEKILHUBE" jest nazwą z jakiegoś narzecza pruskiego i dało początek nazwie "pikielhauba" - typowego hełmu - kasku z czasów II Rzeszy ?

    OdpowiedzUsuń