wtorek, 23 sierpnia 2011

Rocznica bitwy pod wisby.

Każdy kto bawi się w średniowiecze musiał nie raz słyszeć o Bitwie pod Wisby z 1361 r i o samym stanowisku archeologicznym. Miejsce to zasłynęło ze znalezionej w ziemi wielkiej mogiły w której pochowano poległych uczestniczących w bitwie jak i elementów pancerza wykorzystywanego właśnie w tym okresie przez zbrojnych.

Trochę więc historii o samej bitwie:

22 lipca 1361, król Danii Waldemara IV Attegar wysłał armię na zachodnie wybrzeże Gotlandii w celu podbicia wyspy.
Duńscy żołnierze ruszyli w kierunku największego miasta na wyspie jakim było miasto Visby. W pierwszym dniu inwazji, doszło do dwóch drobnych potyczek, które toczyły się na podmokłym gruncie między rolnikami(partyzantami) a wojskami duńskimi. Następnego dnia, od 800 do 1000 rolników zginęło w pobliżu Fjäle MYR.

27 lipca 1361 roku armia Duńska starła się z powstańczą armią z wyspy Gotland pod murami miasta Visby.  Obydwie armie walczyły na obrzeżach miasta, po zażartych i brutalnym starciach obydwu armii, armia powstańców została pobita i zmieciona z powierzchni ziemi. 

W czasie walk z Duńczykami pod murami miejskimi, powstańcza armia stracili około 1800 ludzi(chłopów/mieszczan), duńskie stary do dzisiaj pozostają nieznane i tylko możemy się domyślać co wtedy się wydarzyło. 

Bitwa sama w sobie nie była niczym szczególnym w owym okresie, jednak pozostałości po samej bitwie stały się sławne dla wszystkich rekonstruktorów i archeologów.

650 lat później 13 sierpnia 2011 roku na wyspie Gotlandia pod murami miasta Wisby ponownie doszło do sławetnego starcia przez współczesnych rekonstruktorów. A jak wyglądało to starcie sami możecie się przekonać, o to relacja z tego wydarzenia, życzę miłego oglądania :) :




2 komentarze:

  1. Zastanawiające jest to, że gotlandzkie pospolite ruszenie zginęło od potężnymi murami Visby. Nie otrzymali wsparcia ani pozwolenia na schronienie się w bramach miasta. Mieszczanie obejrzeli rzeź z bezpiecznej odległości, po czym poddali miasto najeźdzcy. Smutne

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ta epoka w Polsce jest mało znana. Gutowie z Gotlandii to potomkowie dzielnych wikingów. Ale strategiczne położenie Gotlandii, a zwłaszcza na szlakach gospodarczych spowodowało, że mieszczanie w Visby bogacili się i nie zależało im na walkach i zniszczeniach spwodowanych najazdem.
      Obca im się stała społeczność wolnych wojowników-rolników, mieszkających na prowincji.
      Sytuacja przypomina mi konflikt między Ablem i Kainem.
      Konflikt narastał od dłuższego czasu, już w 1282 roku mieszczanie z Visby pokonali w walce swoich wolnych pobratymców z prowincji.
      Nic dziwnego, że ich nie wpuścili za potężne mury miejskie, to nie ta bajka.

      Usuń